Kınalıada’da Akülü Araçlar Toplatıldı!

Kınalıada’da Akülü Araçlar Toplatıldı!

Turist, esnaf ve yerlililerin Kınalıada’daki ulaşım aracı olan akülü araçlar denetlenerek, toplatıldı.

Adalar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü 4 Haziran 2015’te Kınalıada’daki Bisiklet Yönetmeliği’ne uymayan akülü araçları denetimden geçirdi. Adalar’da sıkı denetimi arttıran belediye 2 tekerlikli 60 – 80 kadranjlı bisikletleri tehlike arz ettiği gerekçesiyle topladı. Zabıta Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre ise; kazaları önlemek amacıyla çıkarılan yönetmeliğe uymayan 2 tekerlikli akülü araçlar tamamen yasaklanacak. Ayrıca denetim kapsamında plakası olmayan ya da yıllık plaka vergisini ödemeyen araçlara geçici bir süre el konacak.

 Adalar’da Akülü Bisiklet Yönetmeliği neleri kapsıyor?

9 Ocak’ta kabul edilen 2015/08 sayılı “Bisiklet Yönetmeliği” kapsamında;

Üç ve dört tekerlekli akülü bisikletlere yıllık muayene ücreti getirildi. Aynı zamanda plaka zorunlu hale getirildi ve ücretlerinde ise büyük ölçüde artış oldu.

Esnafın kullandığı 3 veya 4 tekerlekli bisikletlerin plaka ücreti geçen sene 100 TL iken 2015 yılında 600 TL oldu.  Raporlu olarak belgelenen vatandaşların kullandığı akülü bisikletlerin ise 2014 yılında plaka ücreti 300 TL iken bu sene 1.500 TL’ye kadar yükseldi.

Bu sene ilk kez uygulanacak yıllık muayene ücretleri ise; esnafın servis amaçlı kullandığı araçlar için muayene 400, raporlu vatandaşlar tarafından kullanılan akülü araçlar içinse ücret 200 TL olarak belirlendi.

Adalar’da akülü bisiklet sorunu nasıl çözülecek?

Adalar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; insanların güvenliğini sağlamak, kazaları önlemek konusunda hassas oldukları ve bundan dolayı da iki tekerlekli akülü bisikletlerin tamamen toplatılacağı bilgisi verildi. Üç ve dört tekerlekli akülü araçlara sahip olan ada sakinlerinin ise araçlarının plaka vergisini verdiği, muayenesini yaptırdığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmayacakları belirtildi. Her sene yaşanan bisiklet kazalarının bu sene tekrar etmemesi için her türlü önlemlerin alınacağı ve denetimlerin devam edeceği vurgulandı.