Adalarda Bisiklet Sorunu Nasıl Çözülecek

Adalarda Bisiklet Sorunu Nasıl Çözülecek

Adalarda bisiklet krizinin sebebi ne?

Geçtiğimiz hafta Adalar Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından bisiklet kiralama işletmelerine denetim uygulandı. Şubat ayında Belediye tarafından Bisiklet yönetmeliğine ek maddeler getirilerek,  19 Ocak 2015 tarihi itibari ile uygulanmaya başlandı.

Adalarda bisiklet rengi sarı olacakBu yönetmeliğe göre bisikletlerin ticari renk olarak sarı olması ve plakalarının bulunması zorunlu hale getirilerek, bu iki maddeye uymayan Büyükada’daki işletmelerden 22 tanesi kapatıldı. Zaman zaman gergin anların yaşandığı denetleme sırasında esnaflar tepkilerini de dile getirdi.

Sadece yaz sezonu boyunca açık olan işletmelerin çoğu ada sakinleri tarafından çalıştırılıyor. Tek geçim kaynağının bu olduğunu söyleyen esnaf Belediye’den çözüm istiyor.

Çözüm nasıl olacak?

Adalar Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; bisiklet kiralayan işletmelerin yönetmelikteki kurallara uyulduğu takdirde, bu gibi sıkıntıların tekrar yaşanmayacağının bilgisini verdi.

Yönetmelikle beraber gelen zorunluluklar şu şekilde:

  • Bisikletler ticari sarı renkte tek tip olacak,
  • Akşam saat 19:00 itibari ile bisikletler kiraya verilmeyecek,
  • Bisikletlerin üzerinde mutlaka plakalar bulunacak,
  • İşyerleri cepheleri dışında bisiklet tabelası koyulmayacak.
Adalarda bisiklet yasağı mı getiriliyor?

Adalar Belediyesi’nden yapılan açıklama göre Adalar’da herhangi bir bisiklet yasağı söz konusu değil. İşletmeler yönetmeliğin getirdiği kuralları uyguladığı sürece herhangi bir yasağının olmadığı vurgusu yapıldı.